KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI

Piątkowy czas w szkole spędziliśmy na zdobyciu jednej z najcenniejszych wartości w życiu – na zrozumieniu, że poszanowanie odmienności drugiego człowieka, akceptacji go takiego, jakim jest, pozwala, po pierwsze każdemu czuć się równie ważnym, a po drugie pokazuje nam świat z innej, często nieznanej dla nas trony.

Pozwala nam uczyć się od drugiego, innego człowieka!

W dniu dzisiejszym przyjechali do naszej szkoły policjanci  z Komendy Wojewódzkiej wraz  z p. profesor DSW dr hab. Haną Cervinkovą oraz studentami jednej z amerykańskich uczelni. Podczas 4- godzinnych warsztatów obejrzeliśmy piękny i wzruszający film pt. „Cyrk Motyli (POLECAMY KAŻDEMU!). Na podstawie przedstawionej tam historii, rozmawialiśmy z prowadzącymi o wartości inności, akceptacji i drogi do spełnienia marzeń. Następnie p. policjant opowiedział nam o współpracy policjantów w całego świata w podejmowaniu działań na rzecz praw człowieka, a zaraz potem wspólnie, w grupach budowaliśmy jak najwyższe konstrukcje z makaronu i pianek. To ćwiczenie pokazało, że każdy może mieć swój własny pomysł na realizację zadania i że to różnorodność właśnie sprawia, że na świecie jest tak ciekawie.

W części drugiej poznaliśmy się bliżej z wolontariuszami, którzy towarzyszyli policjantom. Opowiedzieli nam o swojej rodzinie, kraju, pasjach itd., a potem my- każda z klas zaznaczała na mapie świata miejsca, do których mieliśmy już okazje podróżować.

Wiele się dziś nauczyliśmy, super spędziliśmy czas, ale najważniejsze, że, mamy nadzieję, każdy z uczestników zrozumiał, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi i nikt nie może być gorzej traktowany.