Dziękuję! Nie palę!

Pani Anna Górna z Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy odwiedziła naszą szkołę w celu propagowania szeroko pojętej profilaktyki m.in. zapobiegania palenia wśród młodzieży szkolnej, zwiększenia wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowania postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Uczniowie kl. VII a, kl. VII b i kl. VIII a brali udział w wyjątkowo ciekawym spotkaniu ze specjalistą.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Dlatego tak ważne jest, by profilaktykę zdrowotną szerzyć od najmłodszych lat.