"Stop Uzależnieniom" - działania w ramach innowacji

W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki, zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka uzależnień, dotycząca sposobów zapobiegania różnego rodzaju uzależnieniom tj.: alkoholizm, narkomania, uzależnienie od Internetu, gier komputerowych, telefonów komórkowych, przemocy, agresji itp. Aby zapobiegać uzależnieniom wśród uczniów od października 2021 r. wprowadzonodo kl. VII a, kl. VII b  i kl. VIII a innowację pedagogiczną „STOP Uzależnieniom”.

POPRZEZ ZAJĘCIA REALIZOWANO NASTĘPUJĄCE CELE:

Cel główny

• Promowanie zdrowego stylu życia w środowisku uczniowskim, bez odwoływania się do substancji uzależniających.
  • Tworzenie przez młodzież w swoim środowisku lokalnym swoistego lobby na rzecz zdrowego, wolnego od substancji uzależniających stylu życia.

Cele szczegółowe:

• Dostarczenie rzetelnych informacji o zagrożeniach związanych z używaniem używek oraz sposobach zapobiegania uzależnieniom.
  • Przeciwdziałanie uzależnieniom oraz promocja zdrowia.
  • Przeciwdziałanie patologiom społecznym.
  • Kształtowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych wśród dzieci i młodzieży.
  • Uwrażliwienie młodych ludzi na kłopoty innych/swoich rówieśników oraz zdobycie przez nich podstawowych umiejętności udzielania pomocy w sytuacjach problemowych.
  • Stworzenie możliwości nawiązania pierwszego kontaktu dla osób jej potrzebujących.
  • Wzmacnianie norm i wartości społecznych.
  • Podwyższenie kompetencji psychospołecznych.
  • Nauka asertywnego odmawiania.
  • Promowanie zdrowego trybu życia w środowisku lokalnym.