Cukierki- program profilaktyczny rekomendowany

W dniach 02-03.02.2023 r. uczniowie kl. III a i IV a brali udział w  warsztatach profilaktycznych „Cukierki" przeprowadzonych przez specjalistów z Centrum Działań Profilaktycznych.

Program Cukierki jest propozycją oddziaływań profilaktycznych skierowanych do dzieci na najniższym etapie kształcenia. Program podejmuje tematykę profilaktyki uzależnień. Zajęcia prowadzone w ramach programu oparte zostały na bajce Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”, której kolejno prezentowane fragmenty stanowią zaproszenie do podjęcia dyskusji na trudne dla dzieci tematy związane z substancjami uzależniającymi. W programie „Cukierki” dominują urozmaicone, aktywizujące uczniów metody pracy m.in. burzę mózgów, pantomimę, zabawy ruchowe, dyskusję.

Główne cele programu „Cukierki” to przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych; rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia; kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;

nauka podstaw asertywnych względem osób nieznajomych; nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym; rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły. Więcej informacji na stronie https://cdp-szkolenia.pl/.