Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Sokołowicach

Policjantka z wizytą w szkole

W dniu 8-9 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas IV-VIII  z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy sierżant Karoliną Walczak.
Tematem prelekcji było omówienie zagadnień związanych z konsekwencjami popełnienia czynu zabronionego jak i przestępstw „Postępowanie w sprawach nieletnich” oraz omówienie zjawiska cyberprzemocy.
Poniżej kilka ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Co to jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc (cyberbullying) w przypadku dzieci i młodzieży to najczęściej przemoc rówieśnicza przy użyciu internetu i telefonów komórkowych. Jest to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku nastoletnim.. Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną – pojawia się np. w komentarzach, na memach czy nagraniach wideo. Może też być bardziej zawoalowana: polegać na wykluczeniu z grupy, manipulowaniu czy nienawiązywaniu relacji.

Cyberprzemoc w internecie – nie bądź obojętny
Nawet pozornie niewinny żart może być rodzajem cyberprzemocy. Uważajmy na to, co piszemy. Pamiętajmy o tym, że każdy i każda z nas ma swój własny poziom wrażliwości. To, że dla nas jakiś komentarz jest zabawny, nie oznacza, że dla innych nie będzie obraźliwy.
Na niektóre formy cyberprzemocy grozi odpowiedzialność karna. W internecie nic nie ginie (nawet materiały wysyłane jako możliwe do odtworzenia raz np. na Snapchacie).
Na przemoc nie wolno odpowiadać tym samym. Jeśli czujesz, że sprawa Cię przerasta, skontaktuj się ze specjalistami lub odpowiednimi służbami.
Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).
Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMSy lub wiadomości.
Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się. Osób, które w sieci nie hejtują, nie trollują i nie stosują cyberbullyingu jest więcej niż tych, które to robią. Oni po prostu są głośni i starają się zdobyć, jak najwięcej uwagi.

Co zrobić, gdy Twoje dziecko doświadczy cyberprzemocy?
Udziel mu osobistego wsparcia, porozmawiaj, zapewnij dużo uwagi.
Zabezpiecz wszystkie dowody cyberprzemocy – to szczególnie ważne, jeśli przemoc, której doświadczyło dziecko jest przestępstwem.
Zwróć się do administratora serwisu/strony z prośbą o usunięcie nienawistnych treści i zablokowanie osoby atakującej. Większość serwisów oferuje specjalny formularz – można je znaleźć na Facebooku, Instagramie i w innych mediach społecznościowych.
Jeśli możesz porozmawiać ze sprawcą lub jego rodzicami, żądaj od niego zakończenia przemocy i usunięcia z sieci wszystkich jej śladów.
Poinformuj o tej sytuacji szkołę, wychowawcę i współpracujcie – zdarza się, że dziecko jest nie tylko ofiarą przemocy w świecie online, ale również offline.
Sprawdź też, czy szkoła Twojego dziecka prowadzi zajęcia profilaktyczne oraz czy ma opracowane procedury reagowania na cyberprzemoc.
Jeśli popełniono przestępstwo, poinformuj o nim policję.
Jeśli masz pytania, dzwoń pod numer 800 100 100 – to telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci.
Powiedz swojemu dziecku o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Jest on prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i jest bardzo cennym wsparciem dla młodych osób, które czasem wolą porozmawiać z kimś innym niż rodzice. W telefonie zaufania pracują profesjonaliści, którzy będą w stanie adekwatnie zareagować na problemy dziecka.
 
Gdzie szukać pomocy i z kim się kontaktować, gdy widzimy zagrożenie:
 - skontaktuj się z Policją jeśli doszło do złamania prawa
 - www.helpline.org.pl
 - zadzwoń pod bezpłatny numer telefonu 0 800 100 100.
 - FDN „Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111”.
 - www.dyzurnet.pl- serwis, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych   
      treści znalezionych w Internecie,
 - www.dzieckowsieci.pl- strona zajmująca się zwróceniem uwagi dorosłych
     i dzieci na zagrożenia wynikające z nierozważnego korzystania z Internetu,
 - www.safeinternet.pl
 - www.nask.pl
 - www.dbi.pl


Przydatne linki :

www.dzieckowsieci.pl
- portal kampanii "Dziecko w Sieci" promującej zasady bezpiecznego korzytania z Internetu; wsród zamieszczonych materiałów znajdują się scenariusze zajęć dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy oraz filmy edukacyjne z tego zakresu;

www.sieciaki.pl
- portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu;


www.dzienbezpiecznegointernetu.pl
- strona Dnia Bezpiecznego Internetu;


http://www.helpline.org.pl/ - strona projektu, którego celem jest pomoc młodym  Internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.


www.saferinternet.pl - polska strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl;


www.dyzurnet.pl - trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś anonimowo.

 
http://www.bezpiecznaszkola.com.pl - o bezpiecznym Internecie, klasyfikacja zagrożeń, słownik pojęć, skaner online, gry i konkursy, szkolenia, porady i wskazówki dla rodziców.


www.kidprotect.pl- portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie.
 
https://dbamomojzasieg.pl/soc/ - projekt Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

www.unaweza.org/komu-pomagamy/mlode-glowy/ - projekt Młode Głowy

ŹRÓDŁO: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/cyberprzemoc